توسعه وب چیست؟
توسعه وب فرآیند توسعه وب سایت ها و برنامه های کاربردی برای اینترنت یا اینترانت (شبکه های خصوصی) است. به عنوان یک فرآیند، توسعه وب می تواند شامل تخصص های مختلفی مانند کار بر روی وب سرور، مهندسی وب، پیکربندی امنیت شبکه و حتی طراحی وب باشد. با این حال، استفاده روزمره از اصطلاح «توسعه وب» معمولاً به کدنویسی یا نوشتن نشانه‌گذاری اشاره دارد و اغلب شامل جنبه‌های طراحی نمی‌شود.

به عبارت دیگر، آیا طراحی وب سایت بخشی از توسعه وب است؟ از نظر فنی بله، زیرا توسعه وب شامل همه چیزهایی است که برای ساخت یک وب سایت یا برنامه باید روی آن کار کرد. اما، آیا اصطلاح رایج “توسعه وب” به طراحی وب سایت دلالت دارد؟ اغلب اینطور نیست زیرا این اصطلاحی است که متخصصان معمولاً برای توصیف نوشتن کد، markups و به طور کلی کارهای مرتبط با توسعه back-end استفاده می کنند. بنابراین، توسعه وب و طراحی وب گاهی اوقات می توانند به عنوان موضوعات جداگانه تلقی شوند، اما به این سادگی نیست.

تفاوت بین طراحی وب سایت و توسعه وب سایت چیست؟
1- قبل از تمایز طراحی وب سایت از توسعه وب، توجه به این نکته ضروری است که سه نوع توسعه دهنده وجود دارد: back-end، front-end و full-stack

2- توسعه دهنده Back-end مسئول سمت سرور و هر چیزی است که بین پایگاه داده و مرورگر ارتباط برقرار می کند.

توسعه‌دهنده front-end کسی است که در سمت مشتری توسعه نرم‌افزار کار می‌کند، بنابراین بر نحوه‌ی دید کاربران از محصول تمرکز می‌کند.

توسعه دهندگان Full-stack توسعه دهندگانی هستند که هم مهارت های Back-end و Front-end دارند.

بیشتر اوقات، تفاوت بین آنچه که به عهده طراح وب است و آنچه توسعه front-end در نظر گرفته می شود به عنوان یک خط بسیار نازک درک می شود و در برخی موارد می تواند قابل بحث باشد.

از یک طرف، طراحی یک برنامه وب نیاز به تحقیقات زیادی از کاربر دارد تا درک شود که کاربران چگونه برنامه را تجربه می کنند و چگونه همه چیز باید ساختاری داشته باشد که در آن قابلیت استفاده و زیبایی بصری مورد توجه قرار گرفته باشد. از سوی دیگر، توسعه front-end بر کدنویسی interface و همانطور که قبلاً گفته شد، روی توسعه سمت کلاینت یک برنامه تمرکز دارد.

از این رو، به زبان ساده، طراحی وب سایت نیازمند وظایف، مهارت ها و ابزارهایی است که بیشتر بر روی طراحی و احساس و ظاهر برنامه متمرکز هستند. در مقایسه، توسعه front-end بیشتر بر پیاده سازی طراحی در برنامه و اینکه چگونه این پیاده سازی با back-end کار می کند متمرکز است.

در نتیجه، برخی از مسئولیت ها و مهارت ها ممکن است همپوشانی داشته باشند. به عنوان مثال، معمول است که هم توسعه دهندگان front-end و هم طراحان وب می توانند با مجموعه ای از ابزارهای مشابه کار کنند و دانش خوبی از قابلیت استفاده و اصول اکتشافی داشته باشند. به همین دلیل، گاهی اوقات، نقش طراح وب و توسعه دهنده front-end توسط یک شخص قابل انجام است. علاوه بر این، موقعیت های شغلی برای طراحان وب ممکن است شامل مسئولیت های UX، UI و طراحی گرافیک (Graphic Design ) نیز باشد.

در Imaginary Cloud، ما بر این باوریم که یک توسعه‌دهنده رابط کاربری (UI developer) می‌تواند ترکیبی از front-end و طراحی باشد. به طور دقیق‌تر، یک UI developer را می‌توان یک توسعه‌دهنده front-end با آگاهی از اصول رابط کاربری و مفاهیم طراحی در نظر گرفت. گیج کننده به نظر می رسد؟ اجازه دهید با کمک شکل زیر بیشتر توضیح دهیم